ورود به سایت
داروسازی دکتر عبیدی

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​دارو، چه با نسخه پزشک تجویز شود، چه بدون نسخه پزشک قابل دریافت از داروخانه باشد، هرگز بی‌خطر نیست. همواره این احتمال وجود دارد که داروها در کنار اثرات مثبت و درمانی، عوارض جانبی، واکنش­های حساسیتی و تداخل با غذاها، نوشیدنی­ها و یا سایر داروها را ایجاد کنند. براي خيلي از افراد پيش آمده كه بعد از تهيه داروهاي خود از داروخانه، به دليل فراموشی و یا نگهداري در مكان نامناسب و یا عدم اطلاع‌رساني كافي از طرف داروخانه‌ها، دچار سردرگمي شده و نهايتاً داروها را در شرايط غيراستاندارد نگهداري و یا به نحو نادرستی مصرف ‌کنند. 

 

هر دارويي همراه با اثرات قابل انتظار درماني ممكن است منجر به عوارض جانبي هم بشود. بعضي از اين عوارض احتياج به توجه ويژه دارند و بعضي ديگر اینطور نیستند. براي شما مهم اين است كه عوارض داروي مصرفي خود را بدانيد و در اين مورد بايد با پزشك خود مشورت كنيد.
براي شما مفيد است كه هم نام ژنريك و هم نام تجاري داروي مصرفي خود را بدانيد. گاهي اوقات تا زماني كه دكتر داروساز با پزشكتان مشورت نكند داروي هميشگي شما را تجديد نمي­كند، لذا براي اينكه مدتي بدون دارو نباشيد هميشه قبل از تمام شدن دارو در اين مورد اقدام كنيد. اينكار در مورد داروهايي كه بايد هر روز مصرف كنيد مثل داروهاي قلبي يا داروهاي ديابت ضروري است.

 

شرايط نگهداري بسياري از داروها بر روي بسته بندي دارو و يا برگه راهنماي آنها نوشته شده است. باتوجه به اینکه با گذشت زمان، تأثیر مواد موثره داروها به تدريج كاهش يافته و اثر يا كارایی آنها كمتر مي‌شود و اگر داروها در شرايطي كه دما بيشتر است نگهداري شوند، سرعت كاهش اثر دارويي، بيشتر خواهد بود.

 

   1- داروهاي يخچالي بايد حتماً در يخچال نگهداري شوند اما می­بایستی از يخ زدن آن جلوگيري کرد.

   2- داروها را در بسته­ بندي مخصوص خودشان نگه داريد تا از نور و حرارت مستقيم دور باشند. محل­هايي مثل کابينت و هود آشپزخانه محل مناسبي براي نگهداری دارو نمی­باشند.

   3- كپسول­ها و قرص­ها را در مكان­هاي مرطوب مانند حمام و یا كنار سينك ظرفشویی نگهداري نكنيد .

   4-  از فريز كردن شربت­ها خودداري كنيد .

   5- داروهاي تاريخ مصرف گذشته را دور بريزيد.

   6- داروي خود را مدت طولاني در اتومبيل نگذاريد.

   7- از نگهداري داروهاي تاريخ مصرف گذشته در خانه خودداري كنيد.

   8- نگهداری داروهای گوناگون در یک قوطی صحیح نیست. همچنین داروهای مورد استفاده را پس از مصرف، در قوطی دربسته نگهداری کنید و هرگز برچسب دارو را از آن جدا نکنید .

   9- حداقل هر سه ماه یک بار داروهای موجود در منزل را از نظر تاریخ انقضاء بررسی نمایند.

   10-داروها باید دور از دسترس كودكان باشند .

 

برای دریافت جواب سؤالات خود درباره مصرف صحيح داروها، تداخل مصرف همزمان داروها با هم و با مواد غذايي، مصرف داروها در دوران بارداري و شيردهي، عوارض جانبي ناشي از مصرف داروها، سازگاري و نحوه اختلاط داروهاي تزريقي و مسموميت با داروها، سموم و مواد شيميايي، گياهان و گازهاي سمي و گزيدگي ها با شماره 09646 مركز اطلاع رساني داروها و سموم تماس بگيرید.

 

1- قبل از مصرف هر دارو چنانچه با هریک از موارد زیر روبرو هستید با پزشك خود مشورت كنيد:

      1-1 سابقه آلرژي يا علائم غير طبيعي بعد از مصرف داروها و غذاها

      2-1 داشتن رژيم غذايي كم نمك، بدون قند و يا هر رژيم غذايي ديگر

     3-1 بارداري: بعضي داروها ممکن است منجر به بروز اختلالاتي در جنين و نوزاد شوند

2- همه دارو ها بایستی طبق دستور پزشک با زمانبندی معین و برای یک دوره کامل درمانی مصرف شوند.

3- داروهای خوراکی در اشکال متفاوتی مثل قرص، کپسول و شربت عرضه می­شوند، بنابراین اگر در مصرف یکی از این اشکال دچار مشکل باشید، می­توانید با پزشک خود مشورت نمایید تا درصورت امکان از شکل دیگر دارو استفاده کنید.

4- اگر از داروهای بدون نسخه  (OTC)استفاده می‌کنید طبق دستور بروشور دارو عمل کنید مگر این‌که پزشک‌ شما توصیه دیگری کند.

5- بعضي افراد با مشاهده اولين علائم بهبودي، داروي خود را بدون هماهنگی با پزشک قطع مي­کنند. بعضي ديگر هم با مشاهده اولين عوارض جانبي، داروي خود را قطع مي­نمايند، هر دو گروه کار نادرستي را انجام مي­دهند، زيرا تنها پزشک است که مي­تواند تشخيص دهد آيا درمان کافي بوده يا نه.

6- قطع مصرف برخي ازداروها نياز به تمهيداتي دارد. اين گونه داروها در صورتيکه بلافاصله و بطور ناگهاني قطع شوند، باعث بروز عوارض ناخوشايند در بيمار مي­شوند، حتي گاهي ترک خودسرانه دارو، چند سال درمان را بي اثر مي­کند و نتيجه زحمات پزشک و بيمار از بين مي­رود. اگر فکر می‌کنید داروی تجویزی پزشک موثر واقع نشده با پزشک خود تماس بگیرید و از جانب خود اقدام به قطع مصرف دارو نکنید، چرا که ظهور اثرات مفید بعضی از داروها به چند هفته زمان نیاز دارد.

7- از بین رفتن علایم بیماری برای حصول اطمینان از تکمیل دوره درمان کافی نیست، به عنوان مثال برخی داروها می­بایستی ٢ هفته مصرف شوند تا عفونت کاملاً ریشه کن شود.

8- برای جلوگیری از اشتباه، دارو را در تاریکی مصرف نکنید و برچسب آن را قبل از مصرف بخوانید به‌ویژه به تاریخ انقضای هر نوع توصیه مصرفی توجه کنید.

9- به جز داروهايي كه توسط دكتر داروساز باهم مخلوط مي­شوند واصطلاحاً داروهاي تركيبي ناميده مي­شوند نبايد هيچ دارويي را با هم مخلوط كنيد.

10- دارو براي بيماري و وضعيت باليني شخص شما تجويز شده است و ممكن است براي ديگري مضر و خطرناك باشد.

11- قرص را نجويد ، نشکنيد و خرد نکنيد ( مگر با توصيه پزشك معالج خود ).

12- بسياري از داروها نبايد با ديگر داروها يا نوشيدني به غیر از آب مصرف شوند. در اين مورد با پزشك خود مشورت كنيد.

13- قبل از انجام هر نوع عمل جراحي حتي اعمال دندانپزشكي يا درمان­هاي اورژانسي پزشك خود را از داروهايي كه مصرف مي­كنيد آگاه سازيد.

1- بهتر است دارو پيش خودتان باشد نه داخل چمدان.

2- مقدار كافي از دارو را براي تمام مدت سفر همراه داشته باشيد.

3- حتی الامکان دارو را در بسته­ بندی اصلی خود حمل نمائید.

4- از مصرف داروهای آرام بخش و خواب آور قبل و هنگام رانندگی خودداری نمائید

5- بهتر است يك كپي از نسخه پزشكتان را با خود ببريد. درصورتي كه به اطلاعات بيشتري در مورد مصرف داروها نياز داريد با پزشكتان مشورت كنيد. مي­توانيد كليه سؤال­هاي خود را نوشته و در ويزيت بعدي از دكترتان بپرسيد.

6- عبور داروها از گیت فرودگاه‌ها با امواج الکترومغناطیس یا اشعه ایکس، تاثیر خاصی بر داروها ندارد، مگر آنکه در بروشور اطلاعات دارو، عبور آن از این محل ها ممنوع شده باشد.