ورود به سایت
1397/02/08

​​

آسم یک بیماری التهابی مزمن و شایع است که در نتیجه افزایش حساسیت راههای هوایی به محرکهای محیطی ایجاد میشود. محرکهای محیطی از جمله دود سیگار‍، گرد و غبار، گردهی گلها و گیاهان، ویروسهای سرماخوردگی و آلودگی هوا باعث ایجاد حملات تنگی نفس ،خسخس سینه و سرفه در فرد مبتلا به آسم میشود.

علائم آسم عموما متناوب و متغير بوده (يعني وجود دوره‌هاي عود و بهبودي علائم) و اغلب در شب و اوايل صبح بدتر ميشوند. اين علائم به ويژه در هنگام ورزش، مواجهه با دود سيگار، هواي سرد، عفونتهاي ويروسي دستگاه تنفس و مواد حساسيتزا نظير پوست يا موي حيوانات خانگي، مايت، قارچها، گردهها ، ... و نيز عوامل محرك مانند آلايندههاي هوا، بوهاي تند و شويندهها تشديد میگردند.

متاسفانه بیماری آسم خوب شدنی نیست ولیبا درمان صحیح می توان بیماری را کنترل نموده و از تخریب ریه جلوگیری نمود.

سایر علائم اسم در کودکان شامل موارد زیر است :

  • بی خوابی شبانه به همراه حملات سرفه شدید و تنگی نفس،
  •  تشدید سرفه و خس‌خس سینه به دنبال ابتلا به سرماخوردگی،
  • طولانی شدن بیماری سرما خوردگی (معمولا بیشتر از دو هفته)،
  • محدود شدن بازی و فعالیت‌های ورزشی بعلت تنگی تنفس،
  • ایجاد حالت تهوع و استفراغ در زمان حملات سرفه،
  • خروج ترشحات سفید رنگ، شفاف و چسبناک از ریه به دنبال سرفه،
  • تشدید سرفه و یا خس‌خس سینه به دنبال فعالیت، ورزش، خنده و گریه،
  • تشدید سرفه به دنبال تماس با دود سیگار ،قلیان و یا اسپند.

آسم در کودکان باعث اختلال در فعالیت‌های روزانه، ورزش، حضور در مدرسه و همچنین اختلال در خواب کودک می‌شود.

علائم تنفسی همانند سرفه طولانی مدت، خس‌خس و تنگی نفس در کودکان بر خلاف بزرگسالان گذرا بوده و اکثرا بعد از شش سالگی بهبودی کامل می‌یابند. بنابراین کارشناسان استفاده ازکلمه آسم را در گروه سنی کودکان مناسب نمی‌دانند و توصیه می‌نمایند که مخصوصا در کودکان کوچکتر از شش سال بجای آسم از اصطلاح حساسیت راههای هوائی استفاده شود .

علائم آسم و به عبارت بهتر حساسیت راههای هوائی از کودکی به کودکی دیگر می‌تواند متفاوت باشد. در طی زمان نیز ممکن است این علائم بهتر و یا بدتر شود. خس‌خس سینه در زمان بازدم شایع‌ترین علامت آسم است؛ ولی سرفه مزمن و طولانی نیز می‌تواند تنها علامت این بیماری در کودکان باشد.

تشخیص آسم بر اساس شرح حال کامل و معاینه فیزیکی توسط بزشک صورت می‌گیرد. گاهی برای تشخیص قطعی نیاز به انجام تست‌های عملکرد ریوی نیز هست.

درمان آسم طولانی مدت و حتی برای تمام عمر صورت می‌گیرد. مهمترین قدم درمانی پرهیز از محرک‌های بیماری آسم هست که در بالا به تعدادی از آنها اشاره شد. توجه به توصیه‌های تغذیه‌ای مانند پرهیز از غذاهای کنسروی، دارای مواد نگهدارنده، ادویه‌جات و غذاهای سرخ شده نیز در کنترل علاپم آسم مؤثر می‌باشد.

بر اساس شدت بیماری آسم درمان‌های مؤثر دارویی هم ممکن است توسط پزشک تجویز شوند. داروها باید طبق دستور پزشک مصرف شوند و قطع سرخود دارو توسط بیمار به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

شرکت داروسازی​ دکتر عبیدی به عنوان یکی از فعالان پیشرو در چرخه سلامت کشور، علاوه بر تحقیق و تولید دارو، با رویکرد بیمار محور تلاش بر افزایش آگاهی عموم جامعه دارد. برای کسب اطلاعات در ارتباط با سایر بیماری‌ها به وبسایت یا شبکه‌های اجتماعی عبیدی مراجعه کنید.​


 

​​

​​