ورود به سایت
95/10/19

 بیماری ریوی انسدادی مزمن

بیماری ریوی انسدادی ‏مزمن (که COPD هم خوانده می شود) نوعی بیماری مربوط به شش ها است که نفس کشیدن را برای  شما سخت می کند COPD شامل دو بیماری اصلی است: برونشیت مزمن و آمفیزم. بسیاری از افرادی که مبتلا به COPD هستند هر دوی این شرایط را دارند.


 

ریه های شما دو بخش اصلی دارد: لوله های برونش (راه های هوایی نیز نامیده می شوند) و آلوئول (که کیسه های هوایی نام دارند). هنگامی که نفس می کشید، هوا به سمت پایین نای شما حرکت می کند و از طریق لوله های برونش به آلوئول می رسد. در حالی که دی اکسید کربن از خون شما خارج می شود، از آلوئول اکسیژن به خون شما می رود.

اگر شما دچار برونشیت مزمن شوید، لایه پوششی لوله های برونش شما قرمز، متورم و پر از خلط می شود. تجمع خلط لوله های تنفسی شما را مسدود و نفس کشیدن را سخت می کند.

اگر شما آلوئول های خود را از دست دهید، دچار آمفیزم می شوید. این باعث می شود رساندن اکسیژن به داخل و دی اکسید کربن به خارج از خون دشوار گردد. همچنین باعث می شود بازدم برای شما سخت تر گردد (بیرون راندن هوای شش ها به خارج از بدن) .

علائم COPD

 COPD می تواند علایم مختلفی را ایجاد کند، از جمله:

 • سرفه مزمن طولانی مدت
 • سرفه های همراه خلط
 • افزایش عفونت های تنفسی مانند آنفلوآنزا و سرماخوردگی
 • تنگی نفس، به خصوص در زمان فعالیت بدنی
 • احساس سنگینی و فشردگی قفسه سینه
 • خس خس سینه

در ابتدا ممکن است شما هیچ علائمی نداشته باشید یا فقط علائم خفیفی داشته باشید اما COPD یک بیماری پیشرونده است  یعنی علائم آن به آرامی شروع و در طول زمان بدتر می گردد. علائم COPD در طی سال ها بسیار پیشرفت می کند. در نهایت با آغاز علائم میزان فعالیت و کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهند.

درمان COPD

هیچ درمان قطعی برای COPD وجود ندارد. هدف درمان COPD کمک به شما برای داشتن احساس بهتر، کنترل علائم تان و کاهش خطر ابتلاء شما به عوارض پیچیده است. بنابراین هدف از درمان برای COPD عبارتند از:

 

 • کم کردن سرعت این بیماری از طریق ترک سیگار و اجتناب از محرک هایی چون آلودگی هوا.
 • محدود کردن علائم شما مانند تنگی نفس توسط دارو ها.
 • افزایش کلی سطح سلامت شما با انجام فعالیت منظم.
 • پیشگیری و درمان عودها توسط دارو و درمان های دیگر.

 

در همین راستا دو گزینه درمانی شما عبارتند از:

1-    ترک سیگار

اگر شما یک فرد سیگاری هستید که به COPD مبتلاء است، مهم ترین اقدامی که می توانید انجام دهید قطع سیگار است. این اقدام سرعت آسیب رسانی به ریه ها را کاهش داده و یا متوقف می کند. همچنین ترک سیگار تنها راه برای جلوگیری از بدتر شدن علائم شما است. با دکتر خود در مورد چگونگی جلوگیری از سیگار کشیدن گفتگو کنید. هر چه زودتر سیگار را ترک کنید، شانس بیش تری برای زندگی طولانی تر و سالم تر را خواهید داشت.

2-    دوری از هوای آلوده

طبق نتایج تحقیقات سازمان های بین المللی، آلودگی ها به ویژه آلودگی هوا در بروز انواع بیماری های غیرواگیر و در مواردی صعب العلاج مانند سرطان ها نقش موثری دارد. علاوه بر این، به گفته متخصصان و دست اندرکاران بهداشت و سلامت جامعه، پدیده آلودگی هوا بر دستگاه های داخلی بدن همچون دستگاه قلبی و عروقی و تنفسی و همچنین اندام های خارجی مانند چشم و پوست که به طور مستقیم در معرض آلودگی هوا قرار می گیرند، اثرات مخربی دارد.

دستگاه تنفسی که با ذرات معلق در هوا ارتباط مستقیم دارد، نخستین مرکز تماس با آلودگی های مرتبط با هوا به شمار می رود.

آلودگی هوا می تواند سبب تشدید بیماری های تنفسی در افراد مبتلا و یا ایجاد برخی بیماری های تنفسی در افراد سالم جامعه شود.

در زمان آلودگی هوا ساختار گرده گیاهان معلق در هوا که در شرایط عادی آلرژی زا نیستند، ممکن است، تغییر یابد و آلرژی زا شود؛ در این شرایط افرادی که آلرژی نداشته اند نیز ممکن است به دلیل تغییر ساختار گرده ها نسبت به آنها آلرژی پیدا کنند.

بر اساس نتایج تحقیق انجمن آسم و آلرژی ایران، 35 درصد کودکان در کلان شهر تهران دارای علایم بیماری آسم هستند. همچنین به دلیل اینکه ساکنان شهر بیشترین عمر روزانه خود را در محیط های سرپوشیده می گذرانند و ازسوی دیگر غلظت آلودگی هوا در محیط های سرپوشیده در شرایط آلودگی هوا نسبت به محیط های باز به دلیل نبود جریان هوا و تهویه مناسب، بیشتر است، علایم مشکلات تنفسی این افراد افزایش می یابد.

 برای بالا بردن کیفیت هوای داخل خانه، چند راه‌حل ساده وجود دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

 • ​محیط خانه را دور از دود هر نوع دخانیات نگه دارید. بوی تنباکوی مصرف شده بسیار مهلک و خطرناک است و مشکلات بسیار جدی را به‌خصوص در کودکان ایجاد می‌کند.
 • هوای داخل خانه را به‌طور مرتب تهویه کنید. درهای اتاق‌ها را برای جریان بهتر هوا باز نگه‌دارید. در هر فرصتی پنجره‌ها را باز کنید تا هوای بیرون به داخل اتاق جریان یابد، و در صورت امکان هوای داخل خانه را به کمک فیلترهای هوا تصفیه نمائید.
 • از زیاد شدن رطوب هوای خانه جلوگ​یری کنید. برای پائین آوردن سطح رطوبت، از دستگا‌ه‌های ضد رطوبت یا تهویه‌هائی که رطوبت هوا را به‌صورت آب مایع دفع می‌کنند استفاده نمائید. به‌یاد داشته باشید که دستگا‌ه‌های بخور نه تنها به از بین بردن آلودگی هوا کمکی نمی‌کنند، بلکه رطوبت حاصل از آنها موجب رشد بیشتر و سریع‌تر کپک‌ها، مایت‌ها، و دیگر آلودگی‌های زیستی می‌شود.
 • برای جلوگیری از مسمومیت‌های مونوکسید کربن، هر سال از تمام لوازم حرارتی و گرمائی سوختی بازدید فنی به‌عمل آورید و در نزدیکی محل‌های خواب، از هشدار دهنده‌های مونوکسید کربن استفاده نمائید.
 • برای از بین بردن مایت‌ها و آلرژن‌های دیگر، لوازم خواب را به‌طور مرتب و با دمای بالا حداقل 55 درجه سانتیگراد بشوئید. (مایت‌ها موجودات هستند که عامل اصلی آسم و آلرژی به‌شمار می‌آیند) سعی کنید به جای استفاده از موکت‌های ثابت، از فرش‌های قابل شست و شو استفاده نمائید.
 • در هنگام طبخ غذا حتماً از هود یا تهویه استفاده کنید تا گازها و بوها به بیرون از خانه انتقال یابند و یا پنجره‌ای را برای مدتی باز کنید.
 • در هنگام استفاده از تمیزکننده‌های شیمیائی، به میزان گازهای نامطبوعی که متساعد می‌کنند توجه نموده و در هنگام استفاده از آنها دستورالعمل مربوطه را در نظر بگیرید. همچنین سعی کنید از محصولاتی که مواد نامطبوع کمتری دارند، استفاده نمائید.
 • هرگز خودرو یا موتور سوختی دیگری را در محوطه‌ای که به داخل خانه مرتبط است روشن نگذارید. استفاده از بخاری‌ها و کباب‌پزهای بدون دودکش در داخل خانه ممنوع است.
 • از دستگاه‌های تمیز کننده هوا برای تمیز کردن هوای داخل خانه استفاده کنید. استفاده از این دستگاه‌ها، بهترین و مطمئن‌ترین راه پاک‌سازی هوای داخل خانه است.