ورود به سایت
داروسازی دکتر عبیدی
1397/05/20


به رشد غیرقابل کنترل سلولها، سرطان می گویند. تاکنون بیشتر از صد نوع مختلف از سرطان شناسایی شده است که تقسیم بندی آن براساس نوع سلولهای درگیر، متفاوت است. هنگامی که سلولها به طور غیر قابل کنترل تقسیم می شوند، توده هایی به نام تومور را تشکیل می دهند. سلول سرطانی توسط سیستم گردش خون یا سیستم های لنفاوی در بدن انتشار یافته و باعث تخریب بافت سالم می شود که این فرآیند تهاجم نامیده می شود و روند درمان دشوار و پیچیده تری دارد.

سرطان دومین علت مرگ و میر در جهان است به طوری که از هر 6 مرگ، یک مورد را به خود اختصاص داده است. سازمان جهانی بهداشت در سال 2012، 14 میلیون مورد جدید ابتلا به سرطان و 8.2 میلیون مرگ و میر ناشی از آن را گزارش کرده است. در سال 2015 میزان مرگ و میر ناشی از سرطان 8.8 میلیون نفر بوده است. سرطان پروستات، سرطان کولورکتال، سرطان معده، سرطان کبد و سرطان ریه شایع ترین نوع سرطان در مردان و در زنان سرطان پستان، سرطان کولورکتال، سرطان ریه، سرطان دهانه رحم و سرطان معده شایع تر هستند.

خطرابتلا به سرطان را می توان با کاهش مصرف تنباکو، محدود کردن مصرف الکل، دوری از اشعه ماوراء بنفش، رعایت رژیم غذایی سالم، حفظ آمادگی جسمانی و مراقبت های منظم پزشکی، کاهش داد. 30 تا 50 درصد از سرطان ها با این شیوه ها قابل کنترل هستند.

تشخیص به موقع میتواند میزان مرگ و میر ناشی از سرطان را کاهش دهد، ولی با این وجود، بسیاری از موارد سرطان در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند. تشخیص دیر هنگام و در دسترس نبودن داروهای درمانی دو عامل بحرانی در کنترل سرطان هستند.

غربالگری در تشخیص و درمان زودهنگام سرطان رحم، سرطان کولورکتال و سرطان سینه نقش بسزایی دارد. تستهای بالینی، آزمایشگاهی، تصویربرداری، نمونه برداری از راههای تشخیصی سرطان هستند.

درمان سرطان، اغلب ترکیبی از درمان های دارویی و مراقبت های تسکینی است. درمان ها شامل جراحی، رادیوتراپی، شیمی درمانی و تارگت تراپی (درمان هدفمند) است. تارگت تراپی یک روش نوین برای نابودی سلولهای سرطانی است که به شیوه ای متفاوت از درمانهای قدیمی رایج مانند شیمی درمانی، عمل می کند. در این روش درمان، پروتئین های خاصی در سلولهای بدخیم و یا سلولهای مرتبط با رشد سلولهای بدخیم، مثل عروق خونی مغذی تومور، توسط دارو هدف قرار می گیرد و رشد و انتشار سلولهای بدخیم را متوقف می سازند. علاوه بر این ها، مراقبت های تسکینی که بر بهبود کیفیت زندگی بیماران وخانواده هایشان تمرکز دارد، از اقدامات حائز اهمیت در درمان است.

در پایان، خوب است بدانیم سرطان بر جوان و پیر، غنی و فقیر، مردان و زنان و حتی کودکان اثر می گذارد و فشار زیادی بر بیمار، خانواده، سیستم متولی سلامت و جامعه وارد می کند. سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان است که میتوان آن را کنترل نمود. ​

​​