ورود به سایت
داروسازی دکتر عبیدی
1398/03/01

​ارتباط بین بیماری های قلبی- عروقی و سطح انواع کلسترول خون در مقالات و مطالعات ثابت شده است.

تغییرات در رژیم غذایی و سبک زندگی تاثیرات مثبتی بر سطح چربی های خون و متابولیسم آن ها دارد که این تغییرات ممکن است در ماه رمضان اتفاق بیفتد. ماه رمضان می تواند به ترک عادت های بد غذایی که شما را در معرض انواع بیماری ها قرار می دهد، کمک کند. در این خصوص مطالعه ای در افراد مبتلا به بیماری های قلبی که وضعیت ثابتی داشتند انجام شد که نشان دهنده افزایش سطح کلسترول خوب (HDL)، کاهش چشمگیر سطح کلسترول بد (LDL)، تری گلیسیرید و بطور کلی بهبود کوتاه مدت وضعیت کلسترول و تری گلیسیرید بعد از روزه گرفتن در ماه رمضان بود.

متخصصان شواهدی مبنی بر تاثیر محدودیت غذایی در طول روز بر برخی از بیماری ها مانند کلسترول بالا، بیماری های قلبی، چاقی و بطور کلی بهبود سلامت جسمی و روانی یافتند. نتایج مطالعاتی که در خصوص اثرات روزه بر سلامتی انجام شده، متفاوت هستند. در برخی از آن ها، اثر کوتاه مدت بهبود وضعیت کلسترول خون مشاهده شده است. مطالعه ی جدیدی در سال 2014 صورت پذیرفت که نشان داد میزان کلسترول بد (LDL) و تری گلیسیرید در آقایان بعد از روزه گرفتن در ماه رمضان نسبت به قبل از آن، کاهش یافته بود. در مطالعه ی دیگری که در افراد سالم و بدون سابقه قلبی انجام شد، مشخص گردید که روزه گرفتن در ماه رمضان می تواند باعث افزایش در میزان هر دو کلسترول خوب ( HDL) و بد (LDL) شود. این اختلاف در نتایج مطالعات احتمالا به دلیل عادات و رفتارهای تغذیه ای گوناگون است.

البته در برخی دیگر از مطالعات تاثیر خاصی میان روزه گرفتن و تغییر کلسترول خون مشاهده نشد.

برخی از افراد در این ماه کاهش وزن را تجربه می کنند. نکته ای که در نهایت باید همواره به آن توجه شود، رعایت رژیم غذایی سالم و فعالیت فیزیکی مناسب است.

یادمان باشد خوراک هایی که در زمان های افطار و سحر می خوریم، می توانند تاثیر مثبت یا منفی بر سلامت ما داشته باشند؛ پس در انتخاب آنها دقت کنیم. توصیه پزشکان در این ماه، مصرف میوه و سبزیجات، غذای غنی از فیبر، مواد لبنی و مایعات به میزان کافی است.