ورود به سایت
96/12/16

​​​

زونا چیست؟

زونا در واقع بروز دوباره آبله مرغان است که معمولاً چندین سال بعد از آلودگی به ویروس آبله مرغان اتفاق می‌افتد. زونا به شکل یک تاول گسترده بر روی پوست است. به طور معمول، زونا در یک طرف بدن و در قسمت جلو و پشت اتفاق می‌افتد. در واقع زونا ناحیه‌ای را آلوده می‌کند که توسط یک رشته اعصاب اصلی پوشش داده می‌شود. در بعضی مواقع زونا در نواحی دیگر بدن یا صورت نیز اتفاق می‌افتد.

بعد از آلودگی فرد به ویروس آبله مرغان، این ویروس عقب نشینی کرده و برای بقیه عمر فرد در ناحیه‌ای عصبی در کنار ستون فقرات باقی می‌ماند. اگر عاملی باعث فعال شدن ویروس شود (به طور مثال حال عمومی فرد خوب نباشد یا به شدت خسته باشد - البته هیچکس به طور دقیق این عوامل را نمی‌شناسد)، فرد دچار زونا می‌شود.

زونا واگیردار نیست. زمانی زونا اتفاق می‌افتد که فرد از قبل به آبله مرغان دچار شده باشد.

زونا در افرادی واگیردار است که قبلاً به آبله مرغان دچار نشده‌اند. در این شرایط، برای انتقال ویروس و ابتلا به آبله مرغان باید فرد با تاول‌ها تماس مستقیم پیدا کند. افرادی که قبلاً آبله مرغان گرفته‌اند، در صورت ابتلا به زونا ناقل این بیماری نیستند.

اگر افرادی که از قبل دچار آبله مرغان شده‌اند دوباره با این بیماری در تماس قرار بگیرند، سطح ایمنی بدن آن‌ها در مقابله با آبله مرغان تقویت شده و احتمال ابتلا به زونا کاهش پیدا می‌کند.


علائم زونا

ایجاد نواحی قرمز رنگ معمولاً اولین نشانه‌های ظاهر شدن دانه‌های قرمز هستند. همچنین زونا می‌تواند علائم زیر را به دنبال داشته باشد:

  • خارش، سوزش زیر پوست و مور مور شدن
  • درد در نواحی انتشار اعصاب (معمولاً در یک طرف بدن)
  • خستگی مفرط و تب در بعضی افراد
  • تاول‌های چرکی که باز می‌شوند و بعد از پخش شدن بر روی پوست باعث بروز التهاب می‌شوند. این تاول‌ها همزمان با هم باز نمی‌شوند بلکه این اتفاق طی 2 تا 5 هفته تا بهبودی کامل رخ می‌دهد. سپس پوست ترمیم می‌شود ولی کمی حساسیت و خارش در ناحیه اعصاب باقی می‌ماند که به سرعت از بین می‌رود. این علائم معمولاً پایان زونا را نوید می‌دهند.

شرکت داروسازی​ دکتر عبیدی به عنوان یکی از فعالان پیشرو در چرخه سلامت کشور، علاوه بر تحقیق و تولید دارو، با رویکرد بیمار محور تلاش بر افزایش آگاهی عموم جامعه دارد. برای کسب اطلاعات در ارتباط با سایر بیماری‌ها به وبسایت قسمت بیماری‌ها و درمان ​ یا شبکه‌های اجتماعی عبیدی مراجعه کنید.​

Infographic-Shingles.jpg