ورود به سایت
داروسازی دکتر عبیدی
1397/09/06

​ 

​​آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند و با از بین بردن یا کاهش تکثیر آن‌ها باعث بهبودی بیمار می‌شوند. امروزه بیش از 100 آنتی‌بیوتیک مختلف وجود دارد که پزشک برای درمان عفونت‌های گوناگون استفاده می‌کند. هرچند برخی آنتی‌بیوتیک‌ها علیه انواع گسترده‌ای از عفونت‌ها مؤثر هستند ولی مهم است که بدانیم هر آنتی‌بیوتیکی تمام عفونت‌ها را نمی‌تواند درمان کند و نیز آن‌ها فقط علیه عفونت‌هایی بکار می‌روند که توسط باکتری‌های بیماری‌زا به وجود آمده باشند و علیه بیماری‌های ویروسی مثل سرماخوردگی و آنفلوانزا تأثیری ندارند. بهترین کاری که شما می‌توانید در زمان ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا انجام دهید این است که اجازه دهید بیماری دوره خود را که گاه تا 2 ​هفته ممکن است طول بکشد، طی کند و فقط علائم را تسکین دهید. اگر بیماری شما طی 2 هفته بدتر شد یا بهبودی حاصل نشد جهت بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید. لیست کامل بیماری‌هایی که علت ویروسی دارند و برای درمان آن‌ها نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک نداریم عبارت‌اند از:​

-​سرماخوردگی (با علائم گرفتگی بینی، گلودرد، عطسه، سرفه، سردرد)

​-آنفولانزا(​با علائم تب و لرز،بدن درد،سردرد،گلو درد،سرفه خشک)

​​-برونشیت حاد (با علائم سرفه و تب)

​​-گلودرد

​​-اسهال ویروسی

در بسیاری از مواقع نشانه‌های بیماری‌های عفونی شبیه به هم است و بسیاری از بیماران رو به مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها می‌آورند. حتی اگر منشأ بیماری، باکتری باشد، تنها پزشک است که می‌تواند از بین انواع مختلف آنتی‌بیوتیک‌ها، آنتی‌بیوتیک مؤثر بر بیماری شما را تشخیص دهد؛ اما مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت‌های ویروسی علاوه بر اینکه باعث ایجاد مقاومت آنتی‌بیوتیکی بدن می‌شود، توانایی درمان عفونت را نداشته و مانع از سرایت بیماری نخواهد شد.

استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در بیماری‌های ویروسی:

​​- نه عفونت را درمان می‌کند.

- نه مانع از سرایت بیماری می‌شود.

- نه حال بیمار را بهتر می‌کند.

- ممکن است عوارض جانبی خطرناک داشته باشد.

- باعث گسترش مقاومت آنتی‌بیوتیکی می‌شود.

مقاومت آنتی بیوتیکی:

در صورت استفاده خودسرانه از آنتی‌بیوتیک برای درمان بیماری‌های ویروسی، باکتری‌ها نسبت به آن‌ها مقاوم می‌شوند. درواقع در مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک، میکروب بیماری‌زا که برای مبارزه با آن آنتی‌بیوتیک مصرف‌شده، با جهش ژنتیکی نسبت به این داروها مقاومت پیدا کند و نسل­های جدیدی به وجود می­آیند که نتوان با آن‌ها مبارزه کرد. مقاومت آنتی‌بیوتیکی، کل جامعه انسانی را به خطر می‌اندازد. این مسئله به‌طور آشکار باعث خطر برای افرادی می‌شود که عفونت ساده‌ای داشته و در صورت درمان تحت نظارت پزشک می‌توانستند به‌خوبی بهبود یابند، اما با مصرف نابجای آنتی‌بیوتیک در دفعات قبل باعث بی‌تأثیر شدن این داروها شده‌اند. یک تحقیق درباره مقاوم‌شدن باکتری‌ها پیش‌بینی کرده با وضعیت موجود تا سال ۲۰۵۰ سالانه ۱۰ میلیون نفر جان خود را بر اثر ابتلا به بیماری‌های ناشی از باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک از دست خواهند داد. برای مقابله با این مسئله باید نکات زیر را رعایت کنید:

​​​-در صورت داشتن بیماری ویروسی از پزشک تقاضای آنتی بیوتیک نکنید و پزشک را برای تجویز تحت فشار قرار ندهید.

​​-دوره درمان را حتی در صورت بهبودی کامل کنید، در غیر این صورت باکتری ها به طور کامل از بین نمی روند و باکتری های باقیمانده باعث عفونت مجدد می شوند که ممکن است این بار مقاوم شده و دیگر به آنتی بیوتیک ها جواب ندهند.

​-داروهای باقیمانده را برای روز مبادا ذخیره نکنید، زیرا آنتی بیوتیک تجویزی روی همان عفونت بخصوص مؤثر و صرفا برای شما در آن ایام تجویز شده است.

​-دارو را در ساعات معین شده توسط پزشک یا داروساز مصرف کنید. آنتی بیوتیک زمانی مؤثر خواهد بود که به طور منظم مصرف شود.

​​-آنتی بیوتیک های خود را به دیگران پیشنهاد نکنید حتی اگر علائم شما یکسان باشد، زیرا ممکن است برای بیماری آن ها مناسب نباشد. دریافت داروی اشتباه ممکن است درمان صحیح را به تأخیر بیندازد و باکتری ها در این فاصله تکثیر پیدا کنند.

​​-​در مورد نحوه مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها با پزشک یا داروساز مشاوره کنید. مصرف نادرست آن ها می تواند جذب آن ها را تحت تأثیر قرار داده و باعث کاهش یا حذف اثر آن ها شود.

​-در صورت فراموش کردن دوز مصرفی یا اشتباه در مصرف، با پزشک یا داروساز مشاوره کنید.

​​​برای چه بیماری هایی آنتی بیوتیک تجویز می شود؟

تشخیص دقیق علت بیماری باید توسط پزشک انجام شود چراکه ممکن است در برخی موارد برای تعیین عامل عفونت نیاز به انجام آزمایش خون و ادرار نیز باشد. بیماری‌هایی که علت آن باکتری‌ها هستند عبارت‌اند از:

-​عفونت ادارای 

-عفونت گوش​

-گلودرد استرپتوکوکی

-عفونت سینوسی ​( که ​2 هفته یا بیشتر طول بکشد)

در ادامه عفونت سینوسی یا سینوزیت را بیشتر بررسی می‌کنیم.

​​​​علائم سینوزیت​​ و درمان آن​

س​ینوس‌ها حفره‌های پر از هوا هستند که در داخل استخوان گونه، پیشانی و ابرو و در دو طرف پل بینی قرارگرفته‌اند. سینوزیت، عفونت و التهاب باکتریایی یا گاهی ویروسی در سینوس‌ها است. در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، عامل عفونت سینوزیت، باکتری‌ها هستند. سینوزیت می‌تواند به دو شکل حاد یا مزمن بروز کند. سینوزیت حاد سه تا هشت هفته و سینوزیت مزمن بیش از هشت هفته طول می‌کشد. علائم و نشانه‌های سینوزیت عبارت‌اند از:

-آبریزش بینی

-ترشحات سبز رنگ از بینی

-گرفتگی بینی

-سردرد سینوسی

-دندان درد

-​سرفه، تب و خستگی

-بوی بد دهان

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این بیماری و راه‌های درمان سینوزیت ویدئو پایین صفحه را ببینید یا به صفحه درمان سینوزیت مراجعه کنید​.

راهکار داروسازی دکتر عبیدی برای درمان سینوزیت

 

 

شرکت داروسازی دکتر عبیدی به‌عنوان یکی از فعالان پیشرو در چرخه سلامت کشور، علاوه بر تحقیق و تولید دارو، با رویکرد بیمار محور تلاش برافزایش آگاهی عموم جامعه دارد. برای کسب اطلاعات در ارتباط با سایر بیماری‌ها به وب‌سایت یا شبکه‌های اجتماعی عبیدی مراجعه کنید.​

​​

​​​​​