ورود به سایت
95/10/26

  بیماری فشار خون بالا ( پر فشاری خون )

فشار خون به میزان نیرویی گفته می شود که خون هنگام عبور از سرخرگ ها به دیواره آن ها وارد می کند. سرخرگ ها رگ های خونی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن می رسانند. زمانی که قلب شما می زند، خون را به درون سرخرگ ها می فرستد. همانطور که خون حرکت می کند به دیواره سرخرگ ها فشار وارد می کند. این عمل فشار خون نامیده میشود.

 

عوامل مختلفی می توانند منجر به فشار خون بالا (پر فشاری خون) شوند. فشار خون بالا زمانی روی می دهد که خون شما درون رگ ها با فشاری بیش تر از حد نرمال حرکت کند. اگر فشار خون خیلی بالا برود یا برای مدتی طولانی بالا بماند، می تواند منجر به مشکلاتی شود.

فشار خون افراد توسط دو معیار تعریف می شود:

  • فشار خون سیستولیک، فشار درون شریانی می باشد که در زمان انقباض قلب تولید می شود (در زمان یک ضربان قلب)

  • فشار خون دیاستولیک، فشار درون شریانی در زمان انبساط قلب مابین ضربان قلب می باشد.

فشار خون با اندازه گیری فشار خون سیستولی بر فشار خون دیاستولی گزارش می شود(مثلا، 120/70 یا 120 روی 70)

پر فشاری خون با فشار خون سیستولی بالاتر از  140mm Hg  و فشار دیاستولی بالاتراز 90mm Hg  تعریف میشود.

علایم فشار خون بالا

بیشتر افرادی که به پرفشاری خون مبتلا هستند هیچ علائمی ندارند. از این رو این بیماری را قاتل خاموش می نامند و به همین علت بررسی فشار خون بصورت منظم، اهمیت بسیاری دارد.

درمان پر فشاری خون

درمان نکردن فشار خون بالا می تواند منجر به عوارض بسیاری، شامل بیماری های قلبی و سکته مغزی شود. خطر بروز این عوارض با بالا رفتن فشار خون از محدوده سالم افزایش می یابد. درمان پر فشاری خون می تواند خطر بروز حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ را کاهش دهد.

تغییرات سبک زندگی

درمان پر فشاری خون معمولا با ایجاد تغییرات در سبک زندگی آغاز می شود. تغییرات پیشنهادی اغلب شامل موارد زیرهستند:

  • ورزش کردن حداقل روزانه 30 دقیقه در بیش تر روز های هفته

  • کاهش وزن (اگر چاق هستید یا اضافه وزن دارید)

  • کاهش مقدار نمک مصرفی در رژیم غذایی تان

  • ترک سیگار

  • ترک نوشیدن الکل

درمان پزشکی

اگر فشار خون شما دائما بالاست (معمولا در 140/90 یا بالاتر)، پزشک دارویی برای کاهش فشار خون به شما پیشنهاد می کند. برای بعضی از افراد با فشار خون پایین تر که به بیماری های دیگری مبتلا هستند هم دارو تجویز می شود.

انواع مختلفی از دارو ها را برای درمان فشار خون بالا می توان استفاده کرد که آنها را دارو های ضد فشار خون می نامند. هدف از درمان رساندن فشار خون به سطوح نرمال با دارو هایی است که به راحتی قابل مصرف و دارای کمترین عوارض جانبی باشند. برخی از افراد به بعضی از دارو ها بهتر از بقیه واکنش نشان می دهند. بنابراین تعیین نوع دارو و دوز مناسب برای کاهش مؤثر فشار خون ممکن است زمانی طول بکشد.

برای درمان مبتلایان به پر فشاری خون، پزشک ممکن است یک یا چند مورد از دارو ها را برای بیمار تجویز نماید، چرا که هدف پایین آوردن فشار خون افزایش یافته و رساندن آن به حد متناسب با شرایط بیمار است. در مواردی کارخانه های داروسازی اقدام به ترکیب دو داروی ضد فشار خون با هم می کنند که بیمار را از مصرف تعداد بیشتری از قرص های ضد فشار خون آسوده می کند.

 

​​