ورود به سایت
داروسازی دکتر عبیدی
96/09/01

​ 

 باور نادرست 1:دیابت یک بیماری جدی نیست!

حقیقت:دیابت دریکسال بیشتر از ایدز و سرطان سینه باعث مرگ میشود.ابتلا به دیابت شانس حمله قلبی را دو برابر میکند. خبر خوب این است که کنترل مناسب قند خون خطر عوارض دیابت را کاهش میدهد

 

باور نادرست 2:دیابت با خوردن مقدار زیادی قند ایجاد میشود

در دیابت نوع یک ژنتیک و فاکتورهای ناشناخته باعث شروع بیماری میشوند.و دیابت نوع دو در اثر ژنتیک و سبک غلط زندگی ایجاد میشود. یک رژیم پر کالری از هر نوعی باعث افزایش وزن شما میشود.واضافه وزن و چاقی شانس ابتلای شما را به دیابت افزایش میدهد. تحقیقات نشان داده است نوشیدنی های شیرین با ابتلای شما به دیابت در ارتباط هستند.شما باید از مصرف این نوشیدنی ها که قند خون شما را بالا میبرند و در هر بار نوشیدن صدها کالری وارد بدن شما میکنند خودداری کنید. این نوشیدنی ها شامل آب میوه های شیرین شده، چای شیرین،نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی و سودا میباشند.

 

باور نادرست 3:افراد مبتلا به دیابت به احتمال بیشتری ممکن است مبتلا به سرماخوردگی یا سایر بیماریها شوند.

اگر شما مبتلا به دیابت هستید امکان ابتلای شما به سرماخوردگی یا سایر بیماریها بیشتر نیست.بلکه ابتلا به هر بیماری ممکن است کنترل دیابت شما را مشکلتر کند.

 

باور نادرست 4:زنان مبتلا به دیابت نباید باردار شوند

زنانی که دیابت خور را به خوبی کنترل کنند میتوانند بارداری طبیعی داشته باشند و کودک سالم به دنیا بیاورند.

 

باور نادرست 5:وقتی قند خون افراد مبتلا به دیابت افت میکند کاملا آنرا احساس میکنند

همیشه اینطور نیست.بسیاری از مواقع افراد مبتلا به دیابت نمیتوانند نشانه های افت قند خون را حس کنند و این میتواند خطرناک باشد.

 

باور نادرست 6:ممکن است من فقط یک دیابت جزیی داشته باشم

این باور درست نیست.هر فرد مبتلا به دیابت ریسک عوارض جدی دیابت را دارد.

 

 

باور نادرست 7:شما مجبور هستید برای کنترل دیابت خود وزن زیادی را از دست بدهید

تنها از دست دادن 7 درصد وزن بدن تاثیر بسزایی در بهتر شدن وضعیت قند خون شما دارد.

 

باور نادرست 8:در خانواده من دیابت وجود ندترد. پس من مبتلا به دیابت نخواهم شد.

متوجه باشید سلبقه خانوادگی تنها یکی از چندین فاکتور خطر ابتلا به دیابت محسوب میشود

 

 

باور نادرست 9:اگر شما مبتلا به دیابت باشید از روی نشانه های آن حتما متوجه بیماری خود خواهید شد

همیشه اینطور نیست.دیابت نوع 2 در ابتدا نشانه های کمی ایجاد میکند یا نشانه ای ایجاد نمیکند  و در نتیجه ممکن است  برای مدتها بدون تشخیص ی میماند.

 

باور نادرست 10:دیابت باداری نباید جدی گرفته شود. چون بعد از تولد نوزاد از بین میرود

اینطور نیست.دیابت بارداری هم مادر و هم جنین را بعدها در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار میدهد

 

باور نادرست 11:افراد مبتلا به دیابت نمیتوانند خون اهدا کنند

تا زمانی که دیابت شما خوب کنترل میشود شما برای اهدای خون مشکلی ندارید

 

باور نادرست 12:افرادی که انسولین استفاده میکنند راننده های مطمینی نیستند

عده زیادی از کسانی که انسولین مصرف میکنند میتوانند به راحتی با وسایل نقلیه کا کنند.

 

باور نادرست 13:اگر شما مبتلا به دیابت هستید و پزشک شما توصیه میکند که شما نیاز به مصرف انسولین دارید این بدین معنی است که شما در رابطه با کنترل مناسب قند خون خود دچار شکست شده اید.

دیابت نوع2 یک بیماری پیشرونده است که بلاخره بیشتر بیماران نیاز به انسولین پیدا میکنند. وقتی دیابت برای اولین بار تشخیص داده میشود بیشتر افراد میتوانند با مصرف داروهای خوراکی قند خون خود را در محدوده نرمال نگاه دارند. اما در گذر زمان بدن انسولین کمتر و کمتری تولید میکندو در نهایت داروهای خوراکی ممکن است برای کنترل قند خون شما کافی نباشند. با استفاده از انسولین شما میتوانید قند خون خود را در محدوده نرمال حفظ کرده و از عوارض دیابت جلوگیری کنید.و یک زندگی سالم داشته باشید.

 

 

باور نادرست 14:میوه غذایی سالم است پس شما میتوانید هر چقدر که خواستید میوه مصرف کنید

میوه غذایی سالم است که محتوی مقدار زیادی فیبر،ویتامین و مواد معدنی است.ولی میوه ها محتوی قند یا کربوهیدرات هم هستند و میتوانند باعث افزایش قند خون شما شوند ولی باید در برنامه غذایی شما منظور شوند..به هین علت با پزشک خود در مورد نوع میوه هایی که باید مصرف کنید،مقدار و دفعات مصرف مشورت کنید.

 

 

باور نادرست 15:افراد مبتلا به دیابت نمیتوانند شکلات یا شیرینی بخورند.

به عنوان بخشی از یک برنامه غذایی سالم و در ترکیب با ورزش دسرها و شیرینی ها میتوانند در دیابت مصرف شوند.نکته کلیدی این است که سهم این غذاها در رژیم غذایی خیلی کوچک و گهگاه باشد و تمرکز شما بیشتر روی غذاهای سالم تر باشد.

 

باور نادرست 16:اگر شما مبتلا به اضافه وزن یا چاقی هستید بلاخره مبتلا به دیابت نوع2 خواهید شد

اضافه وزن یک فاکتور خطر برای ابتلا به دیابت نوع2 محسوب میشود اما فاکتورهای دیگری مثل سابقه خانوادگی ،نژاد،و سن نیز نقش مهمی در لین میان ایفا میکنند.متاسفانه بیشتر مردم نقش بقیه فاکتورها را نادیده میگیرند و تصور میکنند وزن بالا تنها فاکتور خطر محسوب میشود.

بیشتر بیماران دچار اضافه وزن هرگز به سمت دیابت نوع2 پیش نمیروند و بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت نوع2 وزن نرمال یا متوسط دارند.

 

باور نادرست 17:اگر شما مبتلا به دیابت هستید تنها باید مقدار ناچیزی از غذاهای حاوی نشاسته مثل نان ،سیب زمینی و پاستا میل کنید.

غذاهای حاوی نشاسته میتوانند جزیی از یک برنامه غذایی سالم باشند. اما مسئله کلیدی میزان آنهاست.تمام نان های غلات کامل ،حبوبات ،برنج و سبزیجات نشاسته ای مثل سیب زمینی و نخود فرنگی و ذرت میتوانند در وعده ها و میان وعده های غذایی شما منظور شوند. علاوه بر این غذاهای نشاسته ای ، میوه ها ،لوبیا ،شیر و ماست منابع کربوهیدرات در غذای روزانه شما هستند.

اینکه چه میزان کربوهیدرات شما میتوانید مصرف کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد .شما با کمک پزشک معالج خود میتوانید مقدار مناسب کربوهیدرات را در غذای روزانه خود تعیین کنید.

 

 

باور نادرست 18 :تمام افراد مبتلا به دیابت دچار نابینایی یا قطع عضو میشوند

دیابت از علل منجر به نابینایی و قطع عضو محسوب میشود.ولی افراد مبتلا به دیابت با کنترل قند خون ، فشار خون ،وزن و قطع سیگار میتوانند هیچگاه دچار این عوارض نشوند. نابینایی و قطع عضو قابل پیشگیری هستند و بسیاری از افراد مبتلا به دیابت به این عوارض دچار نمیشوند .بخصوص اگر مراجعات مکرر و منظم به پزشک داشته باشند.

 

باور نادرست19:دیابت یک بیماری مسری است.

دیابت یک بیماری غیر واگیر محسوب میشود به این معنی که از راه خون،عطسه و سرفه و لمس از فردی به فرد دیگر منتقل نمیشود.

اینکه دیابت میتواند از والدین به بچه ها منتقل شود یک احتمال ژنتیکی است و ربطی به مسری بودن بیماری ندارد.