ورود به سایت
96/12/16

انواع ویروس تبخال تناسلی

دو نوع ویروسی که باعث بروز  تبخال تناسلی می‌شوند شامل ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 و نوع 2 است. این دو ویروس از لحاظ ژنتیکی تفاوت‌های جزئی با یکدیگر دارند اما هر دو باعث بروز علائم مشابهی می‌شوند و از طرفی می‌توانند هر نقطه از بدن را آلوده کنند.

در نوع اول، احتمال بروز دوباره بیماری هنگامی که صورت را آلوده کرده بیشتر است و احتمال بروز دوباره بیماری در ناحیه تناسلی کمتر است.

در نوع دوم، احتمال بروز دوباره بیماری هنگامی که ناحیه تناسلی را آلوده کرده بیشتر است. اما به طور کلی، علائم قابل رؤیت در هر دو نوع، هیچ تفاوتی با هم ندارند.

بنابراین فقط از طریق انجام تست آزمایشگاهی می‌توان نوع بیماری را تشخیص داد.

راههای انتقال ویروس تبخال تناسلی

ویروس تبخال از طریق پوست آلوده و به صورت تماس مستقیم پوست به پوست منتقل می‌شود. هرپس سیمپلکس می‌تواند به راحتی از طریق غشاء مخاطی مانند پوست مرطوب داخل دهان و ناحیه تناسلی، فرد را آلوده کند.

هنگامی که ویروس فعال است می‌تواند به طور مثال از طریق سکس دهانی از صورت فرد آلوده به ناحیه تناسلی فرد دیگر منتقل شود.

از زمانی که اولین نشانه‌های بیماری بروز می‌کنند تا وقتی که زخم‌ها و تاول‌ها به طور کامل بهبود نیافته‌اند و پوست سالم جایگزین آن‌ها نشده است، احتمال انتقال بیماری وجود دارد.

همچنین ممکن است در حالی که ویروس در بدن فرد آلوده هیچ علائمی ایجاد نکرده، فرد دیگری از طریق تماس با ناحیه‌ای که ویروس در آنجا قرار دارد، آلوده شود.

انتقال ویروس به شریک جنسی

اگر شما و شریکتان هر دو ویروس مشابهی دارید، یکدیگر را آلوده نخواهید کرد حتی در قسمت‌های دیگر بدن.

  • اگر فرد از طریق آلت تناسلی شریکش دچار آلودگی تناسلی شود، شریکش دچار آلودگی ناحیه صورت نخواهد شد.
  • اگر فرد از طریق صورت شریکش دچار آلودگی تناسلی شود، شریکش دچار آلودگی تناسلی نخواهد شد.
  • اگر فرد از طریق آلت تناسلی شریکش دچار آلودگی صورت شود، شریکش دچار آلودگی صورت نخواهد شد.
  • اگر فرد از طریق صورت شریکش دچار آلودگی صورت شود، شریکش دچار آلودگی تناسلی نخواهد شد.

 

شرکت داروسازی  دکتر عبیدی به عنوان یکی از فعالان پیشرو در چرخه سلامت کشور، علاوه بر تحقیق و تولید دارو، با رویکرد بیمار محور تلاش بر افزایش آگاهی عموم جامعه دارد. برای کسب اطلاعات در ارتباط با سایر بیماری‌ها به وبسایت قسمت بیماری‌ها و درمان ​ یا شبکه‌های اجتماعی عبیدی مراجعه کنید.​

​​