ورود به سایت
96/12/16

​​​

ویروس تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس چیست؟

هرپس سیمپلکس به دو ویروس از خانواده ویروس هرپس  اطلاق می‌شود. این ویروس‌ها زمانی که وارد بدن می‌شوند برای همیشه باقی می‌مانند. دو ویروسی که باعث بروز تبخال تناسلی می‌شوند، ویروس هرپس سیمپلکس نوع اول و نوع دوم هستند. بر اساس ناحیه‌ای که به ویروس آلوده شده است هر دو نوع ویروس می‌توانند باعث بروز علائم در ناحیه تناسلی، صورت، دست و انگشت شوند اما بقیه نواحی بدن به ندرت دچار بیماری می‌شوند.

نشانههای آلودگی به ویروس هرپس سیمپلکس

معمولاً دو تا چهارده روز بعد از اولین تماس، نشانه‌های تبخال تناسلی ظاهر می‌شوند. بیشتر بیماران طی 4 یا 5 روز دچار علائم بیماری می‌شوند اما بعضی افراد هیچ علائمی ندارند.

ممکن است فرد بعد از گذشت سال‌ها از زمان آلودگی، دچار این بیماری شود. این بدین معناست که بعد از یک دوره طولانی که فرد با همسر خود رابطه داشته است، این بیماری می‌تواند به یکباره ظاهر شود. به همین دلیل بروز تبخال تناسلی در یکی از زوجین، دلیل محکمی برای اثبات خیانت او نیست. حدود دو نفر از سه نفری که به بیماری آلوده می‌شوند، در مرحله آلودگی نشانه‌ای از بیماری ندارند.

انتقال ویروس به سایر قسمت‌های بدن

به ندرت ممکن است فرد آلوده به بیماری تبخال در یک ناحیه خاص، قسمت‌های دیگر بدن خود را آلوده کند.

حتی وقتی فرد برای اولین بار دچار بیماری تبخال می‌شود، بیماری معمولاً فقط به یک ناحیه محدود می‌گردد. در بعضی افراد، بیماری دو ناحیه از بدن را آلوده می‌کند. برای مثال در یک فردی که دچار بیماری بر روی دست‌هایش است چون ممکن است برای فعالیت‌های جنسی از دست خود استفاده کند احتمال آلودگی ناحیه تناسلی نیز وجود خواهد داشت. اگر شما هم تجربه این بیماری را برای بار اول در بیش از یک ناحیه داشته‌اید احتمالاً متوجه این موضوع شده‌اید.

شرکت داروسازی دکتر عبیدی به عنوان یکی از فعالان پیشرو در چرخه سلامت کشور، علاوه بر تحقیق و تولید دارو، با رویکرد بیمار محور تلاش بر افزایش آگاهی عموم جامعه دارد. برای کسب اطلاعات در ارتباط با سایر بیماری‌ها به وبسایت قسمت بیماری‌ها و درمان ​یا شبکه‌های اجتماعی عبیدی مراجعه کنید.