ورود به سایت
داروسازی دکتر عبیدی
96/12/15

تشخیص تبخال تناسلی

تنها راه فهمیدن اینکه چه چیزی باعث به وجود آمدن تبخال تناسلی شده این است که به کلینیک یا پزشک متخصص سلامت جنسی مراجعه کنید. تنها وقتی که علائم بروز می‌کند می‌توان بیماری تبخال تناسلی را تشخیص داد. پس هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنید و هیچ نوع کرم یا ماده دیگری بر روی تبخال نمالید، چرا که امکان دارد به هنگام معاینه توسط پزشک و نمونه برداری مشکل ایجاد شود.

تست تبخال تناسلی طی معاینات دوره‌ای سلامت جنسی انجام نمی‌شود مگر اینکه نشانه‌هایی مانند نقاط قرمز، تاول و زخم روی پوست ناحیه وجود داشته باشد. مثبت بودن نتیجه آزمایش نمونه گرفته شده می‌تواند وجود تبخال تناسلی را تأیید کند.

شاید شما هم دیده باشید که برای تشخیص تبخال از آزمایش خون استفاده می‌شود. اما با استفاده از این روش نمی‌توان تبخال تناسلی را تشخیص داد. در آزمایش خون، آنتی بادی‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرند، به همین دلیل امکان تشخیص تبخال تناسلی از این طریق ممکن نبوده و تنها با نمونه برداری می‌توان این بیماری را تشخیص داد.

این امکان وجود دارد که علائم شما به علت بروز تبخال تناسلی نباشد. بیست و چهار بیماری دیگر هستند که می‌توانند علائم مشابهی را ایجاد کنند.

علائم تبخال تناسلی

معمولاً علائم بیماری با خارش، مور مور شدن، درد و ناراحتی در ناحیه آلوده شروع می‌شود. همچنین علائم شبیه آنفلوآنزا مانند کمر درد، سر درد، تب و درد و تورم خفیف در غدد لنفاوی نیز مشاهده می‌شود.

در نواحی مانند ناحیه شرمگاهی، روی آلت مردانه، روی کیسه بیضه، روی انگشت‌ها، دست‌ها یا قسمت‌های دیگر بدن احتمال ایجاد تاول و تشکیل نقاط و برآمدگی‌های قرمز زیاد است که درد بسیاری را به دنبال دارد. این زخم‌ها و تاول‌ها پوست پوست می‌شوند و همزمان با بهبودی آن‌ها، پوست جدید جایگزین می‌شود. ویروس هرپس سیمپلکس در غشاء مخاطی ناحیه تناسلی نیز زخم‌هایی ایجاد می‌کند که با ایجاد پوست جدید بهبود می‌یابد. به طور معمول جای زخم برطرف می‌شود اگرچه پوست جدید نسبت به بقیه قسمت‌ها رنگ روشن‌تری دارد. این دوره از بیماری ممکن است بین 2 تا 3 هفته به طول انجامد.

این زخم‌ها در نواحی ایجاد می‌شوند که با ناحیه آلوده فرد مبتلا در تماس بوده است.

در بعضی از افراد، بیماری دوباره عود می‌کند و فرد باز دچار علائم بیماری تبخال می‌شود. این شرایط مانند بیماری اولیه نیست، زیرا بدن شخص آنتی بادی‌هایی تولید می‌کند که با ویروس تبخال مقابله می‌کنند. در صورت بروز دوباره، معمولاً بیماری بسیار سریع‌تر بهبود می‌یابد (طی چند روز)، بیماری معمولاً خفیف است و به ندرت علائمی شبیه به آنفلوآنزا دارد.

شرکت داروسازی ​دکتر عبیدی به عنوان یکی از فعالان پیشرو در چرخه سلامت کشور، علاوه بر تحقیق و تولید دارو، با رویکرد بیمار محور تلاش بر افزایش آگاهی عموم جامعه دارد. برای کسب اطلاعات در ارتباط با سایر بیماری‌ها به وبسایت قسمت بیماری‌ها و درمان یا شبکه‌های اجتماعی عبیدی مراجعه کنید.

Infographic-Genital Herpes.jpg

​​