ورود به سایت
95/10/22

مدیریت درد

قبل از آنکه در جهت تسکین دردتان اقدام کنید، مهم این است که ویژگی دردتان را بفهمید. تسکین دردتان به چیزهایی مانند عوامل زیر بستگی خواهد داشت:

علت درد، چگونگی شدت یافتن آن، میزان طول کشیدن آن و عواملی که آن را بهتر یا بدتر می کند. بنابراین اولین قدم برنامه ریزی برای ملاقات با پزشکتان است. پزشک شما در ابتدا این را در نظر خواهد گرفت که آیا شما درد ناگهانی (حاد) یا طولانی مدت (مزمن) دارید.

 

 

 • درد حاد به صورت ناگهانی شروع می شود و غالباً حس تیزی دارد. شکستگی استخوان، سوختگی ها، یا بریدگی ها مثال های کلاسیک آن هستند و همچنین درد بعد از جراحی یا زایمان نیز به این شکل می باشد. درد حاد ممکن است ملایم باشد و تنها لحظاتی ادامه یابد و یا ممکن است شدید باشد و برای هفته ها یا ماه ها ادامه یابد. در بیشتر موارد، درد حاد بیشتر از 6 ماه ادامه نمی یابد و وقتی علت زمینه ای آن درمان شده باشد یا بهبود یافته باشد، برطرف می شود. اگر مشکلی که درد کوتاه مدت ایجاد کرده است برطرف نشود، ممکن است منجر به درد طولانی مدت یا درد "مزمن" گردد.

 • درد مزمن اغلب با وجود این حقیقت که یک صدمه بهبود یافته است، بیش از سه ماه بطول می انجامد. حتی می تواند برای سال ها ادامه یابد. بعضی از مثال های آن عبارتند از: سردرد، کمردرد، درد مربوط به سرطان، درد مفاصل، و دردی که بوسیله آسیب به عصب ایجاد می گردد. درد مزمن ممکن است با فعالیت های روزانه شما تداخل پیدا کند و به خاطر اینکه درد بسیار طول می کشد، افرادی که درد مزمن دارند ممکن است همچنین اعتماد به نفس کم، افسردگی و خشم داشته باشند.

تسکین دهنده های درد انواع متفاوتی دارند و هر کدام مزایا و معایب خودشان را دارند. بعضی از انواع درد به نوعی از دارو نسبت به نوع دیگر، پاسخ بهتری می دهند. هر بیمار و دردش منحصر به فرد هستند. بهترین راه برای تسکین درد شما می تواند از آنچه برای فرد دیگری کارساز است، متفاوت باشد.

تسکین دهنده های درد - مسکن ها

کارهای زیادی است که می توانید برای تسکین درد انجام دهید. تسکین دهنده های درد که همچنین مسکن خوانده می شوند تنها قسمتی از برنامه تسکین درد هستند. مسکن ها داروهایی هستند که سردردها، دردهای عضلانی، مفصلی یا دیگر درد ها و سوزش ها را کاهش می دهند یا برطرف می کنند. مسکن ها بر این اساس که بدون نسخه در دسترس باشند، به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

 • داروهای تسکین دهنده درد بدون نسخه (OTC)

داروهای تسکین دهنده های درد بدون نسخه  (OTC) داروهایی هستند که شما می توانید آن ها را بدون داشتن نسخه ای از جانب پزشک تان، بخرید. دو نوع اصلی از این تسکین دهنده های درد در دسترس هستند. تسکین دهنده های درد بدون نسخه می توانند در درمان انواع مختلفی از درد کمک کننده باشند، مانند درد ناشی از التهاب مفاصل، گوش دردها، درد کمر و درد بعد از عمل جراحی. همچنین آن ها می توانند درد ناشی از آنفلوآنزا یا یک سرماخوردگی، سینوزیت، گلودرد استرپتوکوکی یا گلودرد سخت را درمان کنند.

دو نوع اصلی از داروهای تسکین دهنده  درد بدون نسخه وجود دارد:

1-     استامینوفن

به نظر می رسد که استامینوفن با اثر بر قسمت هایی از مغز که پیام های درد را دریافت می کنند، درد را برطرف می نماید و تب را کاهش می دهد و درجه حرارت را کنترل می نماید. مصرف طولانی مدت آن توسط افراد می تواند ایمن باشد. استامینوفن تب، سردرد و دیگر دردها و همچنین سوزش های معمول را برطرف می کند. استامینوفن معمولا التهاب را برطرف نمی کند. این دارو مانند دیگر داروهای مسکن مشکلات گوارشی ایجاد نمی کند. همچنین برای کودکان ایمن تر است.

2-     داروهای ضدالتهاب غیر استروییدی

داروهای ضدالتهاب غیر استروییدی دسته ای از داروها هستند که درد و تب را با کاهش سطح مواد مشابه هورمونی (به نام پروستاگلاندین ها) که بدنتان تولید می کند، برطرف می کنند. داروهای ضدالتهاب غیر استروییدی همچنین می توانند التهاب (تورم) را کاهش دهند. (ایبوپروفن - دیکلوفناک سدیم -  پیروکسیکام - آسپیرین)

 

 • داروهای تسکین دهنده درد با نسخه

در اکثر افراد داروهای تسکین دهنده درد بدون نسخه به تنهایی برای رهایی از درد یا کاهش آن کافی به نظر می رسند با این حال، اگر داروهای تسکین دهنده درد بدون نسخه نتوانند به شما برای التیام درد یا تب تان کمک نمایند، ممکن است نشانه این باشد که شما مشکل جدی تری دارید و یا به داروهای تسکین دهنده درد با نسخه نیاز دارید که دکتر ممکن است آن را تجویز کند. همچنین داروهای ضدالتهاب غیر استروییدی در دوزهای بالاتر نیز در دسترس هستند. قوی ترین تسکین دهنده های درد داروهای نارکوتیک (با پایه مخدری) هستند. آن ها بسیار موثر می باشند، اما گاهی اوقات می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند. به همین علت، شما باید تنها تحت نظارت پزشک آن ها را مصرف کنید.

کنترل درد حاد: کنترل درد بعد از عمل جراحی

مردم در گذشته اینطور فکر می کردند که در زمان بعد از عمل جراحی مجبور هستند درد شدیدی را تحمل کنند. اما در حال حاضر شما مجبور نیستید بعد از عمل جراحی متحمل درد شدیدی شوید. اگرچه باید انتظار داشته باشید که بعد از عمل جراحی مقداری درد وجود خواهد داشت ولی پزشک شما تمام تلاش خود را خواهد کرد تا به نحو مناسبی درد شما را کنترل نماید. تجویز داروهای ضد درد جزء مهمی از فرایند بهبودی شما به حساب می آید. کنترل مناسب درد با استفاده از داروهای ضد درد می تواند روند بهبود را سرعت بخشد و منجر به عوارض کمتر گردد. بنابراین، پزشکان و پرستاران شما لازم است تا در مورد میزان درد شما و چگونگی کنترل آن اطلاع داشته باشند.

درمان درد از راه های زیر می تواند به شما کمک نماید:

 • شما می توانید احساس راحتی بیشتری داشته باشید که به روند بهبود شما کمک خواهد کرد.

 • شما می توانید سریعتر خوب شوید. اگر احساس درد کمتری داشته باشید، سریعتر می توانید شروع به راه رفتن نمائید و سلامتی شما زودتر برمی گردد. حتی ممکن است شما قادر باشید زودتر از بیمارستان مرخص شوید.

 • ممکن است شما بعد از عمل جراحی عوارض کمتری داشته باشید. به نظر می رسد حال افرادی که درد آن ها به خوبی کنترل شده باشد، بعد از جراحی بهتر است.

ممکن است بسته به نیاز و نوع جراحی که خواهید داشت، بیش از یک نوع داروی ضد درد را دریافت کنید. همه این درمان ها به طور نسبی ایمن هستند. انواع زیادی از داروها برای کمک به کنترل درد بعد از عمل جراحی وجود دارند. در طول عمل و درست بلافاصله پس از جراحی، پزشکان اغلب برای تسکین درد براستفاده از داروهای تزریقی تکیه دارند. این روش ها عموماً تا زمانی که شما قادر نباشید داروهای ضد درد را از طریق دهان مصرف کنید، استفاده می شوند.

پیش از عمل جراحی به منظور تزریق داروهای آرامش بخش، بیهوش کننده ها، آنتی بیوتک ها و ضد دردها به شما، معمولا یک لوله پلاستیکی باریک و بلند (کاتتر) به داخل رگ تان در دست یا بازویتان متصل می گردد. بعد از عمل جراحی، پزشک شما ممکن است این کاتتر داخل رگی را تا زمانی که در بیمارستان بستری هستید و یا در قسمت سرپایی در حال به هوش آمدن می باشید، در محل خود نگهدارد. تسکین دهنده های درد اغلب در فواصل زمانی منظم به داخل کاتتر داخل رگی شما تزریق می گردند. مسکن های ضد درد بعد از عمل جراحی می توانند از طریق دهان، بوسیله تزریق یا از طریق داخل رگی تجویز گردند.

درد در افراد مختلف متفاوت است :

  • درد ممکن است مبهم، تیرکشنده، پیچشی، ضرباندار، ثابت، متناوب و غیره باشد.

  • تسکین درد معمولا در مراحل اولیه، موجب کنترل سریعتر و بهتر آن می گردد.

  • درد بر فشار خون، ضربان قلب، اشتها و خلق و خوی کلی تاثیر می گذارد.

  • قبل از مصرف دارو هشدار روی برچسب آن را بخوانید.

  • استفاده از داروهای مسکن قبل از ورزش خوب است. اما فقط به خاطر اینکه شما دارو گرفته اید بیش از حد ورزش نکنید.

  • دارو را در شرایط ایمن (دور از گرما و رطوبت) نگهداری نمائید. تاریخ انقضای درج شده بر روی بسته های دارو را بررسی کنید.

  • بیش از میزان توصیه شده توسط پزشکتان مصرف نکنید.