ورود به سایت
96/12/16

دلایل ابتلا به تبخال لب و صورت

تبخال بیماری شایعی است. علت بروز تبخال لب و صورت، ویروسی به نام هرپس سیمپلکس است. تا به حال دو نوع از این ویروس شناخته شده‌اند (نوع 1 و نوع 2). هر یک از این دو ویروس می‌تواند باعث بروز تبخال در همه قسمت‌های بدن شود که لب‌ها و ناحیه تناسلی رایج‌ترین نواحی هستند. حدود هفت نفر از هر ده نفر به ویروس این بیماری مبتلا هستند. اگرچه بیشتر افراد نمی‌دانند که این ویروس را دارند. تنها یک نفر از هر سه نفری که این ویروس در بدن او هست، متوجه علائم بیماریش می‌شود. فرقی نمی‌کند شما کدام نوع ویروس هرپس سیمپلکس را دارید. امکان دارد نوع دیگر ویروس را در هر نقطه دیگری از بدن دریافت کنید. آلودگی به دومین نوع ویروسی که فرد به آن دچار می‌شود معمولاً بسیار ناچیز و بدون علامت است زیرا آنتی بادی‌هایی که بدن برای مبارزه با یک نوع ویروس می‌سازد برای کنترل نوع دیگر نیز کاربرد دارد.

در ناحیه صورت، ویروس نوع 1 احتمال عود مجدد بیشتری دارد. پس اگر شما به طور دوره‌ای دچار تبخال صورت می‌شوید احتمالاً مبتلا به ویروس نوع اول شده‌اید.


راه‌های انتقال تبخال لب و صورت

شما ممکن است با بوسیدن فردی که ویروس فعال در ناحیه صورت دارد، دچار این بیماری شوید. به دلیل اینکه امکان دارد بعد از اولین آلودگی، ویروس پنهان مانده باشد ممکن است شما ویروس را در دوران کودکی یا زمان دیگری دریافت کرده باشید.

سکس دهانی عاملی شایع برای انتقال تبخال از دهان یک شخص به ناحیه تناسلی شخصی دیگر است. برعکس این موضوع نیز اتفاق می‌افتد.

بعضی مواقع بوسیدن ناحیه‌ای از بدن که زخم شده است احتمال ایجاد تبخال را در این ناحیه افزایش می‌دهد که ممکن است دست‌ها، انگشتان یا جاهای دیگر بدن باشد.

تبخال لب و صورت فقط از طریق تماس مستقیم پوست با ناحیه آلوده منتقل می‌شود نه از طریق استفاده از لیوان، قاشق، حوله یا وسایل دیگری که فرد آلوده نیز از آن‌ها استفاده کرده است.

شما نمی‌توانید به کسی که تبخال دارد، این ویروس را منتقل کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با تبخال لب اینجا کلیک کنید.

شرکت داروسازی دکتر عبیدی به عنوان یکی از فعالان پیشرو در چرخه سلامت کشور، علاوه بر تحقیق و تولید دارو، با رویکرد بیمار محور تلاش بر افزایش آگاهی عموم جامعه دارد. برای کسب اطلاعات در ارتباط با سایر بیماری‌ها به وبسایت قسمت بیماری‌ها و درمان ​ یا شبکه‌های اجتماعی عبیدی مراجعه کنید.​

​​